Vision Voyage 2010
Fotoğraf albümü
Dil seçimini yapın
Ülke hakkında

Çin’e seyahat etmenin 5 nedeni

Derler ki romantikler Fransızca, filozoflar yunanca, pragmatizmciler (yaratıcılar) ise Çince öğrenir. Bu dilde 1 313 973 713 kişi konuşuyor. Bu dile karşı olan ilgi Çin’i ziyaret etmek için tek neden değildir.


1.Pekin ördeğinin tadına bakmak

Pekin ateş kuşu, Çin Seddi ve Çay törenleri gibi Çinin simgesi olmuştur. Tarihi geçmişi 17.YY dayanmaktadır o zamanın imparatoru olan Ming Hanedanına yüzlerce aşçı sanatlarını sergileyerek etkilemeye çalışmışlardır.
Yemeklerin eşsiz tatlarını elde etmek için çok zor işlemler uygulanırdı. Ateş kuşu yemek masasında mükemmel görüntüye sahip olması için 70 günde hazırlanırdı. Özel sistemle beslenirdi, özel masajlar yapılırdı ve nazik şekilde bakımı yapılırdı. Tüm bu işlemler sonucunda kuşun eti son derece sulu ve yumuşak olurdu. Pişirme esnasında ateş için özel şeftali, armut veya hurma ağacı kullanılırdı. Pişmiş olan ördeğin üzerinden kızarmış derisi alınır ve tam olarak 108 parçaya ayrılırdı. Bu lezzetli ördeği ince krep içerisine sarıp özel sosa bandırıp hemen yemek gerekirdi. İşte bu ana belkide nirvana’ya ulaşmak denmelidir?
Ördek yemenin en uygun yeri «Byanifan» Pekin restoranıdır. Bu restoran yarım asırdır bu ulusal yemeği ile hayranlarını mutlu etmektedir.

2. Masaj yaptırmak

Çin tıbbı- doğal tedavi hayranlarının her zaman hayali olmuştur. Çeşitli hap ve iksirler burada tercih edilmemektedir, aromaterapi ve akupunktur ve tabi ki nokta masajları çok popüler ve yaygındır. Nokta masajının vücuttaki enerji akımını yönlendirdiğine inanılır. Bu sadece rahatlatıcı bir prosedür olmakla kalmayıp en etkili tedavi şeklidir. Tecrübeli bir usta hiç zorluk çekmeden sağlık durumunu ve yorgunluk derecesini belirler ve refleks noktalarını uyarır. Böyle prosedürler sonrasında kelimenin tam anlamıyla «tekrar doğmanızı sağlar». İsteğinize bağlı olarak size özel yağlarla, özel bitkilerle ve sıcak taş masajı yapılır… Genel masajı veya belirli bölge masajı seçme imkânınız da vardır: baş, yüz, ayak ve hatta kulak masajı yaptırabilirsiniz. Çift olanlar ikili masaj hizmetinden de faydalanabilir.


3. Büyük Pandayı görmek

Eğlenceli siyah beyaz pandalar Çin Cumhuriyetinin özel simgesidir. (aslında bu hayvana doğru ismi vermişler “büyük” çünkü ona benzer tilkiyi anımsatan bir hayvan daha vardır: kırmızı- taba renkli uzun kuyruğu vardır.) Bu sevimli hayvanlar maalesef yok olma tehlikesi altındalar, tüm dünyada sayıları 2000 ‘nin altında bulunmaktadır. Bu yüzden onlar Çinde koruma altındadırlar, bu bambu ayılarını öldürenlere ölüme kadar varan ağır cezalar verilmektedir.
Hayvanlar genelde Sichuan ve Tibet bölgelerinde yaşamaktalar. En ünlü panda popülasyonu - Wolong Panda. Her sene 100 binden fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Burada bu ayıcıklara çok dikkat edilmekte ve bakımları özenle yapılmaktadır. Hatta burada pandaların daha etkili şekilde çoğalmaları için özel filmler gösterilmektedir «yetişkin filmleri». Bu milli parkta küçük pandalar, maymunlar, geyik, antiloplar görmekte mümkündür. «Hayvanlar cenneti» yüksek dağlarla çevrili ve inanılmaz temiz havası vardır.

4. Çay içmek

“Made in China” olup faydalı olan ve hiç şüphesiz en önemli özelliklerden biridir. Yeşil çay hakkında konuşmak çok sıradan bir şey, siyah çay hakkında ise sıkıcı, Çin halkı ise aslında bu çayları içmiyor diğer ülkelere gönderiyor. Çin’de sarı, beyaz, Oolong ve Pu-erh en önemli çaylardır. Eğer Çin çay törenine katılma şansına sahip olursanız bilgisayar karşısında hızlı bir şekilde çay içmeyi sonsuza dek unutacaksınız. Çin çay töreni 40 dakika ile 2 saat arası sürmektedir. Bu törenin vazgeçilmez özellikleri: yüksek kalitede çay, yumuşak su, şık çay servisi porselenleri, sadece çay yapabilmekle kalmayıp aynı zamanda özel ruh haline uygun ortamlar yaratabilen ustalar.
Eve dönerken çay partilerin anılarını getirmekle kalmak istemiyorsanız bu durumda çay alırken çok özen göstermeli ve kaliteli çayı seçerek almalısınız. Şık görünümlü ambalaj ve fiyat kaliteli çay garantisini vermemektedir. Dikkat etmeniz gereken noktalar: Eğlenceli siyah beyaz pandalar Çin Cumhuriyetinin özel simgesidir. (aslında bu hayvana doğru ismi vermişler “büyük” çünkü ona benzer tilkiyi anımsatan bir hayvan daha vardır: kırmızı- taba renkli uzun kuyruğu vardır.) Bu sevimli hayvanlar maalesef yok olma tehlikesi altındalar, tüm dünyada sayıları 2000 ‘nin altında bulunmaktadır. Bu yüzden onlar Çinde koruma altındadırlar, bu bambu ayılarını öldürenlere ölüme kadar varan ağır cezalar verilmektedir. Hayvanlar genelde Sichuan ve Tibet bölgelerinde yaşamaktalar. En ünlü panda popülasyonu - Wolong Panda. Her sene 100 binden fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Burada bu ayıcıklara çok dikkat edilmekte ve bakımları özenle yapılmaktadır. Hatta burada pandaların daha etkili şekilde çoğalmaları için özel filmler gösterilmektedir «yetişkin filmleri». Bu milli parkta küçük pandalar, maymunlar, geyik, antiloplar görmekte mümkündür. «Hayvanlar cenneti» yüksek dağlarla çevrili ve inanılmaz temiz havası vardır. “Made in China” olup faydalı olan ve hiç şüphesiz en önemli özelliklerden biridir. Yeşil çay hakkında konuşmak çok sıradan bir şey, siyah çay hakkında ise sıkıcı, Çin halkı ise aslında bu çayları içmiyor diğer ülkelere gönderiyor. Çin’de sarı, beyaz, Oolong ve Pu-erh en önemli çaylardır. Eğer Çin çay törenine katılma şansına sahip olursanız bilgisayar karşısında hızlı bir şekilde çay içmeyi sonsuza dek unutacaksınız. Çin çay töreni 40 dakika ile 2 saat arası sürmektedir. Bu törenin vazgeçilmez özellikleri: yüksek kalitede çay, yumuşak su, şık çay servisi porselenleri, sadece çay yapabilmekle kalmayıp aynı zamanda özel ruh haline uygun ortamlar yaratabilen ustalar. Eve dönerken çay partilerin anılarını getirmekle kalmak istemiyorsanız bu durumda çay alırken çok özen göstermeli ve kaliteli çayı seçerek almalısınız. Şık görünümlü ambalaj ve fiyat kaliteli çay garantisini vermemektedir. Dikkat etmeniz gereken noktalar:

  1. Çay ovulduğunda kolayca toza dönüşmelidir, bu doğru şekilde kurutulduğunu göstermektedir.
  2. Tüm Çin çaylarının yaprakları ve çiçekleri bütün olmalı, kırık olmamalıdır, parlak, aynı renkte, lekeler olmamalı ve toz olmamalıdır.
  3. Çayda farklı kokular olmamalıdır.

Çay satılan mağazalardan porselen, seramik veya kilden yapılmış özel çay servisleri satın alabilirsiniz.


5. İpek eşarp veya inci kolye almak

Eski tarihlerde ipekböceğini kabarık saçların altına saklayarak Çin’den dışarıya gizlice kaçırılmıştır. Günümüzde ipek giysiler, iç çamaşır, dokuma halılar ve ipek ipliğiyle işlenmiş resimler Çine gelen turistlerin satın aldıkları vazgeçilmez ürünler olmuştur. Hainan adasında bulunan ünlü Sania ipek salonunda istediğini her türlü ipek eşyaları satın almakla kalmayıp, tarihi ve üretimleriyle ilgili her türlü bilgiye de sahip olma imkânınız bulunmaktadır.
İpek giysileri için en güzeli uyumlu incilerle süslemektir. Çine geldiğinizde “inci beyazı” terimini unutacaksınız. Buranın incisi çok farklı renkleriyle anılmaktadır: pembe, mavi, sarı, gümüş rengi, kahverengi ve hatta siyah. Antik Çinliler incinin dondurulmuş ay ışınları olduğuna inanırlarmış. Günümüzde ise inci çok değerli bir taş olarak sayılır. En kaliteli inciye Hainan adasının bulunduğu Çin denizinin güneyinde sahip olabilirsiniz. Bu adada inci üretimiyle ilgili müze bulunmaktadır. Burada bu değerli taşın tarihini öğrenebilir takılar ve inci içeriği kullanılmış kozmetik ve ilaçlar satın alabilirsiniz.

Eğlenceli siyah beyaz pandalar Çin Cumhuriyetinin özel simgesidir. (aslında bu hayvana doğru ismi vermişler “büyük” çünkü ona benzer tilkiyi anımsatan bir hayvan daha vardır: kırmızı- taba renkli uzun kuyruğu vardır.) Bu sevimli hayvanlar maalesef yok olma tehlikesi altındalar, tüm dünyada sayıları 2000 ‘nin altında bulunmaktadır. Bu yüzden onlar Çinde koruma altındadırlar, bu bambu ayılarını öldürenlere ölüme kadar varan ağır cezalar verilmektedir. Hayvanlar genelde Sichuan ve Tibet bölgelerinde yaşamaktalar. En ünlü panda popülasyonu - Wolong Panda. Her sene 100 binden fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Burada bu ayıcıklara çok dikkat edilmekte ve bakımları özenle yapılmaktadır. Hatta burada pandaların daha etkili şekilde çoğalmaları için özel filmler gösterilmektedir «yetişkin filmleri». Bu milli parkta küçük pandalar, maymunlar, geyik, antiloplar görmekte mümkündür. «Hayvanlar cenneti» yüksek dağlarla çevrili ve inanılmaz temiz havası vardır. “Made in China” olup faydalı olan ve hiç şüphesiz en önemli özelliklerden biridir. Yeşil çay hakkında konuşmak çok sıradan bir şey, siyah çay hakkında ise sıkıcı, Çin halkı ise aslında bu çayları içmiyor diğer ülkelere gönderiyor. Çin’de sarı, beyaz, Oolong ve Pu-erh en önemli çaylardır. Eğer Çin çay törenine katılma şansına sahip olursanız bilgisayar karşısında hızlı bir şekilde çay içmeyi sonsuza dek unutacaksınız. Çin çay töreni 40 dakika ile 2 saat arası sürmektedir. Bu törenin vazgeçilmez özellikleri: yüksek kalitede çay, yumuşak su, şık çay servisi porselenleri, sadece çay yapabilmekle kalmayıp aynı zamanda özel ruh haline uygun ortamlar yaratabilen ustalar. Eve dönerken çay partilerin anılarını getirmekle kalmak istemiyorsanız bu durumda çay alırken çok özen göstermeli ve kaliteli çayı seçerek almalısınız. Şık görünümlü ambalaj ve fiyat kaliteli çay garantisini vermemektedir. Dikkat etmeniz gereken noktalar:

Ülke hakkında
Ada hakkında
Katılımcılar için
+7 800 200 18 20
Call Center
Free of Charge