Vision Voyage 2010
Fotoğraf albümü
Dil seçimini yapın
Ada hakkında

Doğal hazineler adası

Doğal güzelliğiyle her zaman klasik edebiyatta, önemli bir yeri vardır. Şiirlerde doğası manzaralar ,ve duygu yüklü kahramanları, çok önemli olayların tanıkları ve hatta katılımcıları olmuşlardır. Hainan adasında bulunduğunuzda kendinizi mutlaka her bölümü farklı eğlenceleri olan bir romanda hissedeceksiniz.

Mavi denizin gökyüzüyle birleştiği yerdir.
ÇHC Cumhurbaşkanı Jiang Zemin Hainan hakkında

Prolog

“Hainan” kelimesi Çincede “güney deniz adası” anlamı taşır. Güney denizi adasında Çinin bir eyaleti bulunmaktadır. Bu eyalet Havai adalarıyla aynı enlem üzerinde yer almaktadır, bu yüzden bu adaya “Doğu Havai adası” olarak anılır. Bu adanın takma isimlerinden sadece biridir. Yeryüzü cenneti, turizm Mekke’si, açan çiçek bahçesi, Çin sağlık merkezi olarak ta anılır ve hatta uzun yaşam adası olarak bilinir(ülkenin en fazla en yaşlı insan yaşayan yeri olarak birinci sırada yer almakta).
Soğuk rüzgarlar buraya hiç uğramamaktadır, tüm yıl boyunca deniz sezonudur ve nerdeyse her gün güneşlidir (Hainan adasında 300 günden fazla güneş vardır ve ortalama sıcaklık +24оС). Bu eşsiz tropik adası ISO 14 000 ekolojik hava standartlarına uyan dünyadaki, tek yerdir.


Birinci bölüm,

Dünyanın diğer ucunu ziyaret edeceğiz, trajik aşk hikâyesini öğreneceğiz ve değerli taşa sahip olacağız

Eğer Hainan adası Çinin en güneyinde bulunan eyalet ise o zaman Sania en güneyinde bulunan şehirdir ve turistler arasında bilinen en popüler yerdir. Çok büyük yer kaplamayan bu şehir (500 000 üzerinde nüfuslu)Güney Çin denizinde üç körfez bulunmakta: Sania, Yalongwan, Dadonghai. Buranın plajları ince beyaz kumları, temiz ve berrak deniz suyuyla ünlüdür.
Sania’nın görülmesi gereken en önemli yeri: romantik isimli «Kenar ışıkları» peyzaj tasarımlı park. Burada geniş kumsal üzerinde farklı şekilleri olan dev taşlar bulunmaktadır. Bazıları tekneye benzer, bir başkaları insan şeklinde, birde dev hayvanlara benzemektedir, denizin içinde olanlar ise suda yüzen korkunç ejderhaları anımsatmaktadır. “Gökyüzünü alttan destekleyen” dağlar yükselmektedir, “Kırık kalp” kasvetli taşı kararmaktadır, az uzağında ise eğlenceli görünümlü “Bekâr sığınağı” taşı bulunmakta. Burada birde “Âşıklar labirenti” ve “Zenginlik taşı” bulunmakta. Son taşın resmi 2 Yuan banknotun üzerinde yer almaktadır. Bu gezinti esnasında cebinizde bu banknottan varsa mutlaka onu bu taşa sürtmelisiniz, bu size mutluluk ve refah getirecektir.

Efsaneye göre burada yıllar önce bir aşk trajedisi olmuştur. O zamanlar Hainan’da iki güçlü kabile arasında acımasız savaş vardı. Ve bir tesadüf olarak iki düşman kabile Reislerin çocukları birbirlerine âşık olurlar. Birlikte olmalarına izin verilmeyeceğini anlayan gençler birlikte kaçmayı karar verirler. Ancak bu planlarından velilerin haberi olur. Onların yakalamak için peşlerinden gönderilen korumalar onlara deniz kıyısında yetişir. İşte o anda âşıklar gökyüzüne dönerek kurtulmaları için dua etmeye başlamışlar. Gökyüzünden aniden bir şimşek çakar ve kız, erkek ve onları takip eden savaşçılar taşa dönüşürler. Günümüzde her sene Hainan’ın Romeo ve Juliet âşıklarının anısına Sevgililer Günü düzenlenmektedir. Bu günde adanın çeşitli yerlerinden çiftler gelmektedir.
Parkta yürüyüş yaparak dev taşları izlemekle kalmayıp yanar döner çeşitli küçük taşları da hayranlıkla izleyeceksiniz: kristaller, onlara burada büyük 4 000 m² bir yer ayrılmıştır. Hainan kristalleri, adanın inci ve çay ‘dan sonra üçüncü değerli varlığı unvanına sahiptir.

Kristal saflık, saf yürekten gelir
Kristal taşı – Hainan’ın en ünlü hediyelik eşyalarından biridir. Bu taşın her şekli kendine has özelliği vardır.

Ev için: beyaz kristal (kral) – evin içine rahatlık, sıcaklık ve uyum getiriyor.
Cüzdan ve çanta için: sarı – zenginlik vaat ediyor.
Ticaret için: yeşil – kendi işinizi geliştirmenizi sağlar.
Ruh haliniz için: ametist – ruhunuza uyum ve huzur verir.
Sağlık için: kemik – hastalıklardan korur.
Odaklanmak için: pembe – odaklanmayı ve daha iyi görmeyi sağlar.
Mutlu bir evlilik için: mor – eş seçmekte yardımcı olur ve aileyi güçlendirir.


İkinci bölüm,

Yolcuların burada denizin derinliklerine inebilir, sonвn yanar dağlara çıkabilir ve doğal sıcak su kaynaklarının faydalarını hissedebileceksiniz.

Sania’nın 30 km uzağında Korsan Adası bulunmakta. Tekneyle 15 dakika gitmeniz dalış yapmak için ideal bir yer bulmanız yeterli olacaktır. Şehir atıklarından uzak olduğundan buranın suları saf lık derecesinde temizdir. Adanın etrafında ki mercanlar eskiden olduğu gibi hala parlak ve canlı görünüyor: yakın tarihe kadar Korsanlar Adasının turistler tarafından ziyaret edilmesi yasaktı. “Korsan” sualtı dünyası en deneyimli dalgıçları bile etkileyebilir. Korsan Adasında gündüz ve gece dalışlar dışında ada çevresinde su kayağı, jet ski, tekne turları, balık tutmak, rüzgâr planörü ve yamaç paraşütü seçenekleri bulunmakta.
Yüksek dağları tepesine çıkmaktan zevk alıyorsanız bu durumda Hainan başkentine çok yakın olan ve Sania şehrinden 3 saatlik mesafede olan Haiko şehrinde bulunan Maanypan yanardağına tırmanmanızı tavsiye ederiz. Bu sönmüş olan volkan en son binlerce yıl önce lav püskürtmüştür. Sönmüş olan devin etrafında 70’in üzerinde mağara ve güzel bahçeler bulunmakta. Kraterin zirvesine ulaşmak için soğumuş magmanın oluşturduğu merdivenleri kullanmalısınız.
Volkanik çağdan bu “gösterişli meydan” dışında adanın çeşitli yerlerinde bulunan sıcak su kaynakları da miras kalmıştır. Bu sıcak su kaynaklarının en popüler olanlarını anlatacağız.Nantyan su kaynağı Sania şehrinden 30 km mesafede yeşil tropikal park içerisinde bulunmaktadır. Radon su kaynakları kas-iskelet sistemi ve jinekolojik hastalıklara karşı iyi etki ettiği bilinir. Potasyum-nitrat su kaynakları ise deri hastalıkları ve solunum yolları hastalıklarına karşı olumlu etki göstermektedir. Bunun yanı sıra bu parkta tedavi özelliği olmayan fakat çok temiz olan, çeşmelerle süslenmiş çocuk havuzu bulunmaktadır.

Tsisyain su kaynağı adanın ortasında bulunan ve masalımsı isme sahip olan “Yedi periler” dağında bulunmaktadır. Tsisyain su kaynağına tedavi edici özelliklerinden dolayı bu sulara “yaşam suyu” adı verilmiştir. Bu suların sıcaklığı 70–90 оС kadar ulaşır. En büyük “peri” kaynaklarından biri göl kadardır ve 1300 km² bir alana yayılmıştır.

Sinlun termal su kaynaklarının vadisi Haikou şehrinden arabayla üç saatlik mesafede Hindistan ağaçları ve çay bahçeleri arasında. Sinlun suları stresi yok ediyor bu yüzden sinirsel ve depresyon durumlarda tavsiye edilir. Ve bu su tedavisi sonrasında özel Çin çaylarının tatma imkânını bulacaksınız. Beğendiğiniz çay çeşidini burada almanız mümkündür.

Guantan sıcak su kaynakları sadece tedavi edici özellikleriyle anılmamaktadır. Oraya ulaşmak için yapacağınız yolculuk tam bir macera olacaktır, çünkü Tsyunhay bölgesine ulaşmak sadece Vantsyuan nehrinden mümkündür, bu adanın en önemli üç nehrinden biridir.

«Tyanyuan» termal parkı (Sania şehrinden arabayla 20 dakikalık mesafede) balık terapisi hizmetiyle tanınır. Havuzda bulunan küçük balıklar çok hassas bir şekilde cildi kabuk ve ölü derilerden arındırır, canlılık verir ve sağlığını geri kazandırır. «Tyanyuan’da» bu havuzdan iki tane bulunur: büyük havuz içerisinde 1 ile 10 cm ye kadar balıklar bulunmakta, küçük olanında ise daha küçük balıklar bulunmakta. Balıklar haricinde parkta değişik su sıcaklığına sahip 16 farklı termal havuz ve sıcak taş terapili 2 masaj merkezi.

Devam edecektir…

Ülke hakkında
Ada hakkında
Katılımcılar için
+7 800 200 18 20
Call Center
Free of Charge