Vision Voyage 2011 Vision Voyage 2010 Vision Voyage 2009
Faydalı tavsiyeler

Yurtdışına çıkmadan önce her zaman gideceğiniz ülkenin kültürü ve gelenekleri hakkında bilgi toplamalısınız. ABD’ye yakınlığına aldanan turistler, Avrupa kültürü ile hiçbir benzerliği olmayan bir kültürün içerisine girdiklerinden habersizdirler.

Bu ülkenin kurallarına neden uymalıyız:

  1. Meksika’da suç oranının yüksek olması nedeni ile, turistlere yanlarında değerli eşya taşımamalı veya taşımaları halinde otelin kasalarında saklamaları tavsiye edilir. Ayrıca çanta ve valizlerine dikkat etmeleri gerekmektedir, özellikle de kalabalık yerlerde.
  2. Hiçbir şekilde musluktan su içmemelisiniz, daima suyu mağazadan satın almalısınız. Ayrıca gittiğiniz her yerde size içecek soğuk bir şeyler sunulacaktır. Fakat size buzlu bir içecek sunulduğunda buzun hangi sudan yapıldığını sormaya tereddüt etmeyiniz, mutlaka şişe suyu veya kaynatıldıktan sonra kullanılan bir su olmalıdır.
  3. Halka açık olan çoğu yerde sigara içmek yasaktır, bu yasağın ihlali söz konusu olduğunda cezası 500 ile 1500 peso arası değişir ($46 ile $139 arası). Bu ihlalin tekrarlanması durumunda 36 güne varan gözaltı tutuklamaları uygulanır. Bu yüzden seyahatiniz sırasında kötü alışkanlıklarınızdan uzak durmaya çalışın.
  4. Yanınızda mutlaka yeterince nakit bulundurmalısınız. Resmi para birimi olan peso’nun yanı sıra neredeyse her yerde ABD doları geçer. Yalnız düşük kurdan hesaplanır ve para üstü peso olarak verilir.
  5. Şehir gezisi için arabanızı önceden otelden istemelisiniz, otel görevlisi size arabanın numarasını ve sürücünün lisans belgesini söylemelidir, sokaktan taksi tutmayı denemeyin. Resmi taksi olmayan araçlar turistlere fiyatları yüksek söylemektedirler, nadiren de olsa masum turistler soyulmaktadır.
  6. Sadece 25 yaş üstü kişiler araba kiralayabilirler. Araç kiraladığınızda uluslararası sürücü belgeniz olmalıdır ve deneyiminiz en az bir senelik olmalıdır. Meksika’da sadece park yeri olarak belirlenmiş olan yerlerde park yapılabilir. Park yasağı olan yerlerde “E” işareti bulunmaktadır, park yeri ihlali yapıldığında ciddi para cezalarına neden olabilir.
  7. Bahşiş bırakmak tamamen size bağlıdır. Genellikle hesap tutarın %10’u eklenerek gelmektedir. Ayrıca burada bahşişin otellerde bavul taşıyan komilere, oda görevlilerine ve taksi sürücülerine verilmesi ($1-2 kadar) kabul edilir.


Ve kuşkusuz temel kural: ülke insanlarına ve onların yaşam tarzına saygılı olmaktır. Onları anlayışla karşılayın ve göreceksiniz ki tatilinize bu şekilde gölge düşmeyecek ve unutulmaz izlenimler elde ederek döneceksiniz.


Vision International People Group Public Limited 1998 - 2019