Vision Voyage 2011 Vision Voyage 2010 Vision Voyage 2009
Ülke hakkında

Zenginlik ve yoksulluk, ihtişamlı doğa ve onu yok eden şehirler: tüm bunlar Meksika’da sıkı bir şekilde içi içe girmiştir.


Meksika toprakları güçlü volkanlar ve depremlerden oluşan bir “ateş çemberi” içerisindedir. Ülke tarihi sivil kargaşalar, fetih savaşları, bağımsızlık mücadelesi gibi olaylarla aynı ateşte kaynayan bir kazan gibi, içerisinde yerli halkın ve Avrupalı İspanyol sömürgecilerin geleneklerinin karışması ile ortaya benzersiz bir Meksika kültürü oluşmuştur.

Bir «zıtlıklar ülkesi» olarak doğan Meksika, günümüze kadar hiç değişmemiştir. Petrol üretiminde önde gelen ülkeler arasındadır (son verilere göre 6.sıradadır), önemli maden kaynaklarına sahip olmasına rağmen ne yazık ki gelişmiş ülke denilemez. Ultra gelişmiş devasa şehirlere yoksul köyler komşuluk etmektedir. Sıcak güney konukseverliği ise yüksek suç oranları ile iç içedir. Tabii ki, güçlü komşusu ABD’nin etkisi altında politikasını yönlendirmektedir. Fakat buna rağmen, kendi «ekonomik mucizesini» yaratmayı başarmıştır. Çalışkan Meksikalılar son 40 yılda metalürji, kimya ve makine sanayisi performansını yüksek seviyelere ulaştırmayı başarmışlardır. Aynı zamanda Tarımı da desteklemeyi başarmışlardır, öyle ki pamuk, şeker kamışı, mısır, fasulye ve buğday ihracatı yapmaktadırlar. Meksika kendi ticari filosuna ve hatta tankerlere sahiptir. Ama bu durum yine de kısmidir, çünkü Meksika’nın ekonomisi ABD’deki göçmenlerinin ülkeye getirdikleri paraya bağlıdır, yani ekonomisinin istikrarı komşusunun durumuna bağlıdır.

Fırtınalı Güney mizacı ve savaşçı geçmişinin ülkenin gelişimini etkilememesi mümkün değildir. Bu ülke geçmişte düzenli olarak siyasi krizler ve çatışmalar ile sarsılmaktaydı: sadece 20. yüzyıl içerisinde genel olarak 5 devrim ve halk ayaklanması yaşamıştır. Bu devrimlerin sonuncusu olan «kaktüs devrimi» 2006 yılında gerçekleşti ve yeni başkan seçimleri ile sonuçlandı. Ancak, Ülkenin başına gelen her yeni lider ve onun hükümeti istikrarı korumak ve ekonominin büyümesini sağlamak için çalışmış ve bunu başarmışlardır. Kişi başına düşen milli gelir ortalamalarına göre Latin Amerika ülkeleri arasında Meksika, Brezilya’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Ekonomi ve siyasette ki tüm başarıları yanı sıra Meksika: gerçek bir flora (bitki varlığı) ve fauna(hayvan varlığı) hazinesidir. Ve eğer bir doğa hayranı iseniz, bu durumda burası sizin için mükemmel bir yerdir, burada ekoloji sisteminin çeşitliliği ve büyüleyici mozaiğini tanıma fırsatınız olacaktır. Bu ülkenin ulusal parkları ve rezervlerini ziyaret ettiğinizde buradaki biyolojik çeşitlilik sizi şaşırtacaktır. Meksika’daki Kaliforniya körfezini ziyaret ettiğinizde balinaları görme şansına sahip olabilirsiniz, inanın bu çok etkileyicidir. Kışın, dünyanın çeşitli yerlerinden soğuktan korunmak için buraya gelen milyonlarca kelebek görebilirsiniz. Meksika sahillerine âşık, dünyada mevcut olan hemen hemen her türlü kaplumbağaya sadece burada rastlayabilirsiniz. Onları rahatlıkla anlayabiliriz, çünkü Meksika sahillerinin güneyden akan beyaz kumları, okyanusun mas mavi suları ile birleştiği tropikal ormanlarının bulunduğu Meksika körfezinde Meksika’nın ünlü tatil yerleri bulunmakta: Cancun, Los Cabos, Riviera Maya, Puerto Vallarta, Cozumel, ve tabii ki dünyanın ünlü tatil yeri Acapulco.

Ve bu çeşitlilik içerisinde, parlak renk karışımları, uyumsuz kombinasyonlar ve zıtlıklar işte bu Meksika lezzetidir. Ve işte bu lezzete sizin de ulaşmanız Vision Voyage 2012 sayesinde mümkün olacaktır ve bu deneyimi asla unutamayacaksınız.

Vision International People Group Public Limited 1998 - 2019