Vision Voyage 2011 Vision Voyage 2010 Vision Voyage 2009
İlginç gerçekler

Ülke: Meksika Birleşik Devletleri (Estados Unidos Mexicanos).
Resmi dil: İspanyolca
Başkent: Mexico City
Önemli şehirler: Mexico City, Guadalajara, Monterrey, Puebla
Yönetim biçimi: Cumhuriyet.
Başkan: Felipe Calderón, 2006 yılında Ulusal Eylem Partisinden seçilmiştir
Din: baskın olarak (nüfusun % 76 üzerinde) - Katolik
Nüfus: 113 724 226 (2011 değerlendirmeleri üzere)
Para birimi: Meksika pesosu.

Meksika: bu benzersiz ve büyüleyici ülke eski Maya ve Aztek uygarlıklarının zengin tarihi sayesinde uzun yıllardır dünyanın dört bir yanından turistleri kendisine çekmektedir. İspanyol ve sömürge kültürlerinin birbirine geçmişliği, mistik diller ve efsanevi tekila, kültür bilmeceleri ve fantastik konukseverlik.
En gösterişli ve kaprisli turistler için burada uluslararası standartlarda hizmet sunan oteller bulunmaktadır, yeme-içme kültürü (gastronomi) ise dünyada eşi benzeri olmayan çeşitli tatlardan oluşur...

Doğa sevenler için: harika sahiller, mağaralar - senote (dalış yapılabilen dünyadaki tek yerdir), sualtı avcılığı, balıkçılık, golf.

Tarihle ilgilenenler için: eşsiz dünya tarihi, arkeoloji ve sanat eserleri…

Ve turistlerin Meksika’ya seyahat etmelerinin en ilginç nedeni: bugün Meksika halkını oluşturacak olan, sömürgeci dindar Katoliklerin bile, bu ülkeye geldiklerinde Maya ve Aztek uygarlıklarına sonsuz saygı ve sevgi duyup bu tarihsel anıtlara dokunmamaları ve bu güne ulaşmalarını sağlamalarıdır. Çok şaşırtıcıdır ama bu ülkede geçmiş çağlardan kalma anıtların hemen hemen hiç biri yok edilmemiştir, bu da insanların tarihi ve kültürel mirasa olan tutumlarına bağlıdır, burada turistler eski uygarlıkların gizemlerine dokunabilme fırsatını yakalamaktadırlar.

Ana Tapınağı Piramidi.
Şehrin ana merkezi meydanına El Zocalo yakınında bulunan piramidin tepesinde güneş ve Yağmur tanrılarının tapınağı yer almakta. Piramidin yanında ana tapınağın müzesi bulunmaktadır. Mexico City şehrinin inşaası sırasında birçok tarihi eser bulunmuştur ve bu da Müzenin kuruluşuna katkıda bulunmuştur. Örneğin, ay tanrıçasının parçalanmış vücudunu simgeleyen yassı oval taş yanı sıra Savaş tanrısı - Kartal ve Ateş tanrısı heykelleri.

Teotiukan şehri.
Teotiukan ("tanrıların doğdu yer") Mexico City’nin kuzey-doğusunda 50 km uzaklıkta bulunmaktadır ve Amerika’da yaşamış olan birçok halkın ibadethane yeri olmuştur. Buraya ilk insanlar ne zaman yerleşmiştir ve neden burayı terk etmişlerdir? Hala bilinmemektedir, fakat bu şehrin mimarisi hayalinizi bile şaşırtacaktır. Quetzalcoatl Tapınağı ve 5 kilometrelik Ölüler yolu (40 cv genişliğinde), güneş ve Ay piramidi, Quetzal-Papalotlya ve Jaguarlar Sarayı, eski Kuş Tapınağı, Quetzal Kelebekler Sarayı, Plaza de la Luna alanı ve ünlü freskleri ile Paradisse of Tlaloc yaşam kompleksi işte bunlar dev taş bloklardan oluşan yerli “tarihi hazinenin” sadece bir kısmıdır. Bu arkeolojik bölgenin tam ortasında Teotihuacan modeline benzeyen nadir ojeler içeren mükemmel bir müze bulunmaktadır.

Mexico City (130km) güneydoğusunda bulunan Cholula süslü oymalarla kaplı dev taşlardan oluşan bir dizi piramit kalıntıları ile dolu bir yerdir. 8 kilometrelik dev tünel dev antik duvar yapılarının detaylarını anlayabilmemizi sağlamaktadır, piramit kalıntıların tepesinde yer alan kilise ise bu eşsiz yere farklı bir “cazibe” katmıştır. Daha az etkileyici olsa bile Tula (Mexico City’den 65 km) – eski Toltec başkenti olan bu yerde arkeologların dikkatini çeken ve gün yüzüne çıkmayı bekleyen birçok yapı bulunmaktadır.

Not: Antik Azteklerin başkenti Tenochitlan üzerine kurulmuş ve buna rağmen korunmuş olan antik şehrin duvarları günümüzde Mexico City şehrinin merkezinde ki El Zocalo (büyüklüğü ile dünyada ikici yerde olan Anayasa alanı) meydanını çevrelemektedir.

Ancak Meksika da, İspanyol ve çeşitli kolonilerin kültürleri ve gelenekleri karışmış ve benimsenmiştir. Buna Corrida diye bilinen eğlence de dahil olmaktadır.

Mexico City’nin Garibaldi meydanındaki La Monumental arenası – boğa güreşi için dünyada en büyük arenalardan biri olup aynı zamanda en prestijli yer olarak bilinmektedir. Burada korkusuz matadorlar kızgın boğalara meydan okumaktadır. Bu, turistler için egzotik bir gösteri olmasının yanı sıra bu ölümü simgeleyen siyah boğaya karşı ritüel bir danstır. Geleneksel boğa güreşi eğlencesi dini bayram dönemlerinde düzenlenmekteydi, fakat günümüzde bu uygulama boğa güreşinin atası olarak bilinen sadece İspanya’da devam etmektedir. Mexico City’de bu gösteriler her Çarşamba düzenlenmektedir ve gösteri biletleri otellerin lobilerinde satılmaktadır. Tabii ki bu eğlence sene boyunca devam etmemekte, boğa güreşleri mart ayında başlar ve Ekim ayına kadar devem eder.

Not: Meksika’da boğa güreşleri İspanyol kurallarına göre yapılmaktadır. Bunun acımasızca ve kanlı olduğunu unutmamak gerekir– matador gösteri esnasında boğayı kötü şekilde yaralar ve sonunda onu öldürür. Bu yüzden eğer siz bu tür gösteriyi kaldıramayacak durumdaysanız Corrida gösterisine gitmekten kaçınmalısınız.

Ve günün sonunda şehir turu veya yürüyüşünden yorulduğunuzda bir restorana gitme zamanıdır, dinlenin ve Meksika mutfağının tadını çıkarın. Meksika mutfağının ayırt edici özelliği – yemeklere eklenen çekici baharat kokularıdır ve yemeğin zengin tadını ortaya çıkarır. Meksika mutfağı çok geniştir – hazırlanması çabuk ve aperatif olarak tercih edilen tacos ve tostatoc, vejetaryen yemeklerinin de mutluluk verdiğini onaylayacağınız ağız sulandırıcı fasulye ve diğer sebze yemekleri. Ve tüm bunların nedeni temelinde çok geniş seçenekli yerli ürünler bulunmasıdır: mısır, avokado, fasulye çeşitleri, kabak, tatlı ve klasik patates, domates, kaktüs, chili biberi, tatlı kabağı, kuş çeşidi eti, vanilya, fıstık (ve yağı), kakao ve tabi ki her türlü balık çeşidi.

Geleneksel Meksika mutfağında mısır geniş yer almaktadır - kızartılmış ve haşlanmış, un ve içecek şeklinde, mayonezli veya peynirli, etli veya biberli... mısırdan yapılan en yaygın yemekler – kömürde pişirilen “taco” soslu mısır unundan yapılan lavaş, mısır ununa bandırılmış et “posoles” (aynı ismi taşıyan mısır içeceği), kızarmış mısır unu ve kakao karışımı “pinoles”, mısır unu lavaşı “tortilla”, buharda haşlanmış “tamales” – mısır unundan yapılan “antohitos” veya “repostarias” soslu hamurlar, çeşitli dolgulu lavaşlar – “nachos”, “kesadilyas”, “tostados”, “chimichangi” ve çok daha fazlası....

Meksika mutfağının daha önce bahsettiğimiz en ünlü yemeklerinden biri olan “taco” soslu mısır unundan yapılan lavaştır. Bu lavaşa eklenen malzemeler tamamen aşçının damak zevkine göre değişmektedir– et, sebze, meyve – üzerine eklenmektedir. Mexico City’de “taco” satışı yapılan yerlere Tucker adı verilir. Ve bu yerler Mexico’da McDonalds, pizzacılar ve Çin lokantalarının güçlü rekabetine rağmen çok yaygındır. Mexico’daki birçok Tucker’lerin arasında Chola sokağında “Aeroflot” temsilciliğinin yanı başında bulunanı halk arasında en çok tercih edilendir.

Not: burası gerçek bir müze gibidir. Bu mekân halk arasında taco müzesi olarak anılır, tacos gurme ürünleri yanı sıra diğer şaheserlerin tadını çıkarabilirsiniz - tablolar, heykeller, müzik, fotoğraflar. Bu şekilde dekore edilmiş bir salonda masalarda bulunan kırmızı ve yeşil sos terbiyeli tortilla piramitleri duvarlardaki resimlere mükemmel uyum sağlamaktadır.

Şansınız yaver giderse belki de Meksika’nın resmi bayramlarından birine denk gelirsiniz. Sonuçta Meksikalılar, Güney mizaçlı göz alıcı ve zevkli halka açık olan eğlenceleri belirli yıldönümlerinde düzenlemektedirler.

Karnaval haftası — oruç öncesi bir hafta boyunca düzenlenen en göz alıcı, en renkli, en gürültülü ve unutulmaz faaliyettir. Özellikle bu haftada tüm büyük şehirlerin sokaklarında ve meydanlarında müzik hiç dinmez, tiyatro gösterileri, sokak yürüyüşleri yapılır ve havai fişekler patlatılır. Dünyevi zevkleri reddetmeyi simgeleyen Karnaval resmi olarak beş gün olarak belirlenir ama genellikle daha erken başlar, orucun başladığı gün sona erer. En büyük karnaval Matsatlane’de düzenlenir. Bu günlerde Meksika’ya 300 bin den fazla turist akın etemektedir. Bu da Meksika karnavalını Rio de Janeiro ve New Orleans karnavallarından sonra üçüncü en büyük karnaval haline getirmektedir. Her şehirde mutlaka Karnaval sonuna kadar en önemli kişiler olarak sayılan Karnaval Kraliçesi ve Kötü Kral seçilir.

Ölüler günü — Meksika’da 1 ve 2 Kasım tarihlerinde düzenlenen bayram, ürkütücü bayram olarak bilinir. Bu günlerde ölülerin ruhlarının kısa bir zaman için sevdiklerinin yanına geldiğine inanılır. Rivayete göre ilk gün yetişkin ruhlar, ikinci gün ise çocukların ruhlarının geri geldiği söylenir. Ölüler gününde yemek masalarında özel pişirilmiş, örneğin iskelet veya kafatası şeklinde hamur işleri bulunur. Akşam saat altında tüm şehirlerde ziller çalınır ve bu şekilde ölülerin ruhları çağrılır. Fakat bu bayramın konusu keder olarak görünse de aslında, ailelerin sevdikleriyle bir araya geldiğini simgeleyen neşeli bir kutlamadır.

Anayasa kuruluş günü — 5 Şubatta gerçekleşen resmi bayramdır. Bu günde Meksika Başkanı bir resmi tebrik konuşması yapar, konserler ve kutlama faaliyetleri düzenlenir. Günümüzde Meksika devleti 31 federal bölgeden oluşmaktadır.

Ayrıca Meksikalıların neşe ve sevinçlerini paylaşmaya hazır oldukları daha birçok kutlamalar var Mariachi günü, Katolik Epifani bayramı, Meksika Bayrağı günü, Cico de Mayo, Gelagesta, Meryem Ana günü, Katolik Noel kutlaması vb. Burada belirtmek gerekir ki bu günlerde çalışma saatleri hepimize çok tanıdık şekilde uygulanmaktadır: sadece hizmet kuruluşları açıktır (mağaza, restoran, eğlence merkezleri vs.). Tatil günleri ise turistlerin olumlu duygular ve yeni izlenimler almalarını sağlamaktadır.

Eğer ki Mexico City’nin tüm gürültüsünden ve yoğun ritimden uzak kalıp dinlenmek isterseniz, bir arabaya binip veya turistik otobüse atlayıp “sessizlik bölgesine” gidebilirsiniz. Bu çöl ortasında Meksika’nın Durango, Chihuahua ve Coahuila bölge sınırında, Amerikan şehri El Paso’nun 400 km güneyinde ki esrarengiz bir anomalidir. Bu bölgenin en önemli tuhaflığı tüm radyo, telefon, navigasyon ve televizyonlar burada esrarengiz bir şekilde kesilmektedir. Diğer bir deyişle, burada hiçbir elektronik eşya çalışmamaktadır. Seyrek bitki örtüsü olan ve sıradan bir yer görünümüne sahip bu yer küçük bir alan olmasına rağmen gizemi aynı enlem üzerinde bulunduğu Bermuda Şeytan Üçgeni, Mısır Piramitleri ve Himalayalardaki Budist Tapınakları kadar ilgi çekmektedir.

Vision International People Group Public Limited 1998 - 2019