Ülke hakkında her şey
Nasıl katılımcı olabiliriz
Vision Voyage hakkında
Katılımcılar için bilgi
Faydalı hizmetler

İlginç gerçekler Faydalı öneriler

Ülke: Yunanistan Cumhuriyeti
Başkent: Atina– en eski Avrupa başkentlerinden birisidir
Resmi dil: Yunanca. Birçok dilde yunanca kökenli binlerce kelime yer almaktadır.
En büyük şehirler: Atina, Selanik, Pire
Yönetim şekli: parlamenter Cumhuriyet
Cumhurbaşkanı: Karolos Papoulias, 12 Mart 2005 yılından bu yana Yunanistan’ın 16. Cumhurbaşkanıdır. 3 Şubat 2010 tarihinde meclis tarafından ikinci dönem olarak tekrar seçilmiştir.
Din: Ortodoks Hristiyanlık
Nüfus: 11 309 885, erkek – 49,49%, kadın – 50,51% (1 Ocak 2010 EUROSTAT sonuçlarına göre).
Para birimi: Euro, eski para birimi olan drahminin yerine geçmiştir.

Modern Yunanistan: Eski Yunan kültürünün varisidir. Batı medeniyetinin, demokrasinin ve felsefesinin anavatanı, fizik ve matematiğin temel ilkelerini ve Olimpiyat oyunlarının temel prensiplerini oluşturan kültür. Hint-Avrupa dilleri arasında Yunan dilinin uzun bir tarihi vardır. Yunan alfabesinden Latin ve Kiril alfabeleri türemiştir. Başka hiçbir ülke, bu kadar zengin kültür mirası ile övünemez, coğrafik konumu ile birleştirildiğinde Yunanistan en çok ziyaret edilen ülkelerden birisidir.

Ülkenin çeşitliliği dikkat çekicidir. Tarihi anıtlardan doğal peyzajlara kadar bir çok şeyi ülkenin her yerinde görmeniz mümkündür. Coğrafik ölçüleri nedeni ile Yunanistan şaşırtıcı derecede zengin doğa koşullarına sahiptir: Hawaii adalarına benzer doğasından tutun İsviçre’nin kayak yapılan dağlarına bezer karlı dağlara kadar. Burada tarih tam anlamıyla modern hayat ile iç içe geçmektedir: modern evlerin yanında adım başı tarihi bir heykel görmeniz mümkündür. Rum Ortodoks kiliseleri hala hayatın manevi ve kültürel merkezidir. Yunanistan’da bir adresi kolay bulmak istiyorsanız açık adres yanı sıra yakınlarındaki kiliseyi mutlaka bilmelisiniz, bu şekilde asla kaybolmazsınız.

60’lı yıllarda Yunanistan yabancı turistler arasında bu kadar popüler değildi. O zamanlarda Avrupalıların taleplerini karşılayamıyordu. Fakat daha o yıllarda Yunanistan’a gelenler taze sebze, meyve ve balıkların sembolik fiyatlara satıldığından bahsediyorlardı.

Alan Thompson, Lawrence Darrell’e yazdığı bir mektubunda şöyle der: “Korfu adasında mükemmel bir yerel şarap satılıyor. Tadı ve görünümü ile daha çok dondurulmuş kanı anımsatıyor. Şarabın bir şişesi 6 drahmiye satılıyor. Daha ne isteyebilirim ki? İngiltere’de bu paraya bir şişe at idrarı bile satın alamazsın. Dün öğlen yemeğinde krallar gibi kırmızı kefal yedik, otantik bir yemekti! Ve bu yemek için sadece 20 drahmi ödedik”.

Yunanistan hayatın kargaşasına ve ülkenin karşı karşıya kaldığı olumsuzluklara rağmen bu avantajlarını koruyabilmiştir. Bunu, belki de kendi içi aile yönetim yapısı sayesinde, belki de rasyonel düşünce tarzından, belki de hiç kimseye benzememeleri sayesinde başarmışlardır. Gerçekten onlarda her şey kendi tarzlarındadır. Tüm dünya ülkeyeYunanistan, halkına ise Yunan halkı demesine rağmen, onlar kendilerini dünya standartlarından farklı görmektedirler, eski zamanlarda olduğu gibi kendilerini Hellas ülkesi olarak adlandırmaktadırlar. Buna benzer örnekler çoktur ve bu Yunanlı’nın eski ve büyük ülkesinin tarihi geçmişini hissederek yaşamasından kaynaklanmaktadır.

Günümüzde Yunanistan: çok popüler ve güvenli turistik yerlerden biridir. Son 20 yılda turizm altyapısı çok gelişmiştir. Bunun yanı sıra modern teknoloji ve gelişmiş hizmet sayesinde, köydeki yaşam aslında büyük şehirlerden pek farklı değildir, tek fark daha ağır gelişmesidir. Burada insanlar çok misafirperver, konuksever ve sıcakkanlıdırlar.

Bu güney sıcaklığı ve misafirperverliği tüm Vision Voyage 2013’e katılan Vision distribütörlerini kapsayacaktır. Ve güzelliğine sizi esir edecek olan Yunanistan geri dönmenize izin vermeyecektir.